2017-10-23
Kategoria:   kategoria 1

Nikt nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji działalności związkowej 

Działacze związkowi inicjujący tworzenie związku zawodowego w zakładzie pracy narażają się na konflikty z pracodawcą, a nawet zwolnienie. Niekorzystne traktowanie związkowców nie powinno mieć miejsca. Mec. dr Magdalena Rycak wyjaśniała na antenie Polskiego Radia dlaczego w przypadku gdy dochodzi do zwolnienia działacza związkowego, sąd szczególnie bada przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy. Może okazać się, że przyczyna była nieprawdziwa.

Do sądów często trafiają sprawy związane z działalnością związkową. Potencjalnie założenie związku może skutkować konfliktem z pracodawcą, choć oczywiście nie powinno to mieć miejsca. Jest wiele przypadków gdy tylko pozorny jest powód rozwiązania umowy z działaczem np. w trybie art. 52 kp czyli dyscyplinarnie. Faktycznym uzasadnieniem jest natomiast działalność związkowa, co może wykazać postępowanie dowodowe. Takie zachowanie pracodawcy jest naganne i nie powinno mieć miejsca.  

Cały wywiad redaktor Anny Grabowskiej z dr Magdaleną Rycak w audycji "Jakim prawem" Polskiego Radia

EPR

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.