2017-11-22
Kategoria:   kategoria 1

Pracodawco informuj pracownika o monitoringu - wywiad z mec. dr Magdaleną Rycak

Nowe technologie wyprzedziły praktykę i nie wprowadzono jak dotąd przepisów dotyczących monitorowania stanowisk pracy. Problem jest poważny ponieważ monitoring wizyjny jest stosowany w wielu zakładach pracy i to bardzo często bez wiedzy i zgody pracowników. Tymczasem jest to niedopuszczalne. Pracownik powinien być poinformowany o tym, że jest monitorowany - mówi mec. dr Magdalena Rycak w wywiadzie dla Polskiego Radia 24. Odpowiedniej treści regulacje powinny być zapisane w Regulaminie pracy.

Można zwrócić uwagę, że kilka lat temu dyskutowany był projekt założeń do ustawy o monitoringu wizyjnym, jednak wzbudził on wiele zastrzeżeń ponieważ pozwalał na monitoring stanowisk pracy bez zgody pracowników, a dane z monitoringu mogły być wykorzystywane nawet do optymalizacji pracy. Do dnia dzisiejszego ustawodawca nie stworzył odpowiednich regulacji choć z całą pewnością technologia monitoringu wizyjnego jest obecna w wielu zakładach pracy. Stąd pracodawca musi sam zadbać o wewnatrzzakładowe przepisy związane z monitoringiem na terenie zakładu pracy.    

EPR

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.