Prawa autorskie zastrzeżone dla RYCAK Kancelaria Prawa Pracy i HR
Nie, związek zawodowy nie ma prawa pozyskać od pracodawcy imiennej listy wynagrodzeń wszystkich pracowników. Pracodawca ma jedynie ograniczone obowiązki informacyjne wobec związków zawodowych. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia każdej informacji niezbędnej do prowadzenia działalności związkowej i to w terminie 30 dni od otrzymania wniosku ZOZ-u. Konkretnie rzecz ujmując, pracodawca obowiązany jest, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących:
1) warunków pracy i zasad wynagradzania;
2) działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy związanych z zatrudnieniem oraz przewidywanych w tym zakresie zmian;
3) stanu, struktury i przewidywanych zmian zatrudnienia oraz działań mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia;
4) działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.
W kontekście punktu 1 („informacji o zasadach wynagradzania”) warto również przywołać wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, III AUa 2078/13, w którym wyraźnie wskazano, że przez pojęcie „informacji o zasadach wynagradzania” nie można rozumieć tylko informacji o przepisach regulujących kształtowanie wynagrodzeń, które przecież ze swej istoty są jawne i powszechnie dostępne. Informacja o zasadach wynagradzania obejmuje dane o konkretnie występujących w zakładzie pracy zjawiskach gospodarczych, o jego sytuacji finansowej, określonych funduszach, w tym zwłaszcza funduszu płac, czy nawet informacje o wysokości wynagrodzeń określonej grupy zawodowej lub o kształtowaniu się wynagrodzeń na określonych rodzajach stanowisk. Mieszczą się zatem również w tym pojęciu, jak się wydaje, informacje na temat podwyżek wraz z kryteriami, jakimi kierowano się przy ich przyznawaniu. Wskazane informacje są bowiem niezbędne do prowadzenia działalności związkowej, a w szczególności do urzeczywistnienia zasady równego traktowania. W wyroku z dnia 16 lipca 1993 r. (sygn. I PZP 28/93) Sąd Najwyższy orzekł, iż cyt.: „Zawarte w art. 8, art. 23 ust. 1 i art. 26 pkt 3 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. 1991 r. Nr 55 poz. 234) uprawnienie do kontrolowania przez związki zawodowe przestrzegania prawa pracy oznacza także uprawnienie do kontrolowania wysokości wynagrodzeń pracowników; nie oznacza natomiast uprawnienia do żądania od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody”.
Jeżeli żądana informacja nie daje się uzasadnić żadnym celem działalności związkowej, a tym samym w sposób wyraźny wykracza poza ustawowo określony obowiązek informowania związku zawodowego, to pracodawca może jej odmówić.
autor odpowiedzi: Michał Szypniewski