Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw
Newsletter RYCAK Kancelaria - praca zdalna
Praca zdalna - komentarz w pigułce
Dnia 30 listopada 2022 r. odbyło się II czytanie na posiedzeniu Sejmu. Projekt ustawy ponownie został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach w celu rozpatrzenia poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu. Przyjęta została poprawka dotycząca pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie. Zgodnie z poprawką praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika, w wymiarze nieprzekraczającym 30 dni w roku kalendarzowym (w dotychczasowym projekcie były to 24 dni). 1 grudnia 2022 r. odbyło się III czytanie na posiedzeniu Sejmu. W opublikowanej ustawie nie uwzględniono ww. poprawki – praca zdalna okazjonalna będzie mogła być wykonywana przez maksymalnie 24 dni w roku kalendarzowym.
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą pracę zdalną do Kodeksu pracy. Przepisy dotyczące pracy zdalnej wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.
Ustawa ustawa nowelizująca kodeks pracy z 1 grudnia 2022 r. została ogłoszona w dzienniku ustaw w dniu 6 lutego 2023 r. pod pozycją 240. Ustawa w zakresie pracy zdalnej weszła w życie w dniu 7 kwietnia 2023 r. (informacja aktualna na dzień 9 lipca 2023 r.)
Kancelarię wyróżnia wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców.
Kancelaria opracowuje dla pracodawców regulaminy pracy zdalnej i doradza, w jaki sposób wdrożyć pracę zdalną.