2018-05-24
Kategoria:   kategoria 1

Czas pracy a monitoring GPS

Pracodawcy stosujący w pojazdach służbowych monitoring GPS, w praktyce bardzo często kontrolują czas pracy pracowników w ten sposób, choć należy zaznaczyć, że do tej pory żadna w tym zakresie regulacja nie była przewidziana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy do Kodeksu pracy wprowadził art. 111 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.  

Podkreślenia wymaga, że monitoring wizyjny nie pozwala na ewidencję czasu pracy, jednak monitoring GPS będzie mieścił się w tzw. „innych formach monitoringu”. Przepisy o innych formach monitoringu mają zastosowanie w przypadku, gdy zachodzą przesłanki zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwe użytkowanie udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy (art. 223 § 4 w związku z art. 223 § 1 Kodeksu pracy po nowelizacji). Zatem za pośrednictwem GPS zgodnie z KP można legalnie kontrolować czas pracy np. kierowcy tira.  

Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu - w tym GPS - ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Pracodawca informuje pracowników o wprowadzeniu wszelkich form monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem. 

EPR

 

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się