Czas pracy a monitoring GPS
Pracodawcy stosujący w pojazdach służbowych monitoring GPS, w praktyce bardzo często kontrolują czas pracy pracowników w ten sposób, choć należy zaznaczyć, że do tej pory żadna w tym zakresie regulacja nie była przewidziana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy do Kodeksu pracy wprowadził art. 111 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.
Podkreślenia wymaga, że monitoring wizyjny nie pozwala na ewidencję czasu pracy, jednak monitoring GPS będzie mieścił się w tzw. „innych formach monitoringu”. Przepisy o innych formach monitoringu mają zastosowanie w przypadku, gdy zachodzą przesłanki zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwe użytkowanie udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy (art. 223 § 4 w związku z art. 223 § 1 Kodeksu pracy po nowelizacji). Zatem za pośrednictwem GPS zgodnie z KP można legalnie kontrolować czas pracy np. kierowcy tira.
Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu - w tym GPS - ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Pracodawca informuje pracowników o wprowadzeniu wszelkich form monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem.
EPR