• dr ARTUR Rycak

  ponad 20 lat praktyki sądowej
  w prawie pracy, w tym 13 lat
  orzekania na stanowisku sędziego

 • dr Magdalena Rycak

  blisko 20 lat doświadczenia
  w prawie pracy

2017-11-21
Kategoria:   kategoria 1

Doradca ds. ustawodawstwa właściwego ZUS

Na warsztatach o pracownikach delegowanych zorganizowanych w ramach V Kongresu Mobilności Pracy, w drugim dniu Kongresu 21 listopada, Pani Anna Siwiecka Naczelnik Wydziału Ubezpieczeń Międzynarodowych w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniała kwestie delegowania pracowników pod kątem przepisów ubezpieczeniowych i decyzji wydawanych przez oddziały ZUS.

Wśród pytań uczestników często pojawiała się kwestia zatrudniania obywateli Ukrainy, których bardzo chętnie zatrudniają polscy pracodawcy. Cudzoziemcy nie mają jednak pełnych uprawnień, nie otrzymują zaświadczeń A1 gdy przebywają na terenie Polski czasowo. Naczelnik ZUS wyjaśniła, że w przypadku obywateli Ukrainy zaświadczenia A1 są wydawane z uwzględnieniem tzw. ”ośrodka interesów życiowych”. Chodzi przede wszystkim o przeniesienie życia rodzinnego i towarzyskiego do Polski. Kłopotu z zaświadczenie A1 nie będzie miał obywatel Ukrainy, który nie tylko pracuje ale także stale mieszka np. kupił mieszkanie lub wynajął na dłuższy okres. Ponadto, gdy jego rodzina przeniosła się do Polski a dzieci chodzą do przedszkola czy szkoły.

W innej sytuacji są obywatele Ukrainy, którzy nie założyli jeszcze rodzin, pozostają nadal stanu wolnego albo zarobione w Polsce środki przesyłają na utrzymanie rodzin pozostających na Ukrainie. W tej sytuacji ośrodek interesów życiowych skupiony jest nadal w kraju obywatelstwa a nie w Polsce.  

Poinformowano także uczestników warszatów o powstaniu nowego stanowiska w oddziałach ZUS tzw. doradców ds. ustawodawstwa właściwego. Doradca ma być wsparciem i pomocą dla klientów ZUS, którzy składają w celu ustalenia ustawodawstwa właściwego wnioski o zaświadczenia A1. Doradca zadba o to by każdy z klientów ZUS był w zakładzie tylko raz i aby nie zachodziła konieczność ponownej wizyty z uwagi na braki w dokumentach. Nowe stanowisko ma przyspieszyć i ułatwić procedurę wydawania zaświadczeń A1.

EPR

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się