• dr ARTUR Rycak

  ponad 25 lat praktyki sądowej
  w prawie pracy, w tym 13 lat
  orzekania na stanowisku sędziego

 • dr Magdalena Rycak

  ponad 20 lat doświadczenia
  w prawie pracy

Ile można zawrzeć umów o pracę na czas określony?

Prawa autorskie zastrzeżone dla RYCAK Kancelaria Prawa Pracy i HR

 

Maksymalnie można zawrzeć trzy umowy na czas określony. Liczba umów na czas określony z tym samym pracodawcą jest ograniczona – do trzech umów (tzw. reguła 3/33). Czwarta umowa powinna już być zawarta na czas nieokreślony. Reguła ta wiąże również przy zmianie rodzaju pracy. To oznacza, że jeżeli pracownik wykonywał pracę na podstawie jednej umowy na czas określony na stanowisku X, a w dalszej kolejności na podstawie drugiej umowy na czas określony na stanowisku Y, umowy te sumują się do dwóch i pracownik może dalej pracować jedynie w oparciu o jeszcze jedną umowę na czas określony. Ewentualne dalsze zatrudnienie powinno już występować na czas nieokreślony.

Reguły 3/33 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

1)        w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

2)        w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

3)        w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

4)        w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

W praktyce do wyłączenia reguły 3/33 dochodzi w przypadku umów na zastępstwo. To oznacza, że jeżeli pracownik jest zatrudniany na zastępstwo, to okres tego zatrudnienia nie jest wliczany do limitu 3/33. Nie ma zatem przeszkód, aby pracownik był zatrudniany na zastępstwo przez np. 2 umowy, w dalszej kolejności na podstawie umów na czas określony, aż do 3 umów.

 

autorka odpowiedzi: apl. adw. Nina Bronisz

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się