• dr ARTUR Rycak

    ponad 25 lat praktyki sądowej
    w prawie pracy, w tym 13 lat
    orzekania na stanowisku sędziego

  • dr Magdalena Rycak

    ponad 20 lat doświadczenia
    w prawie pracy

Kto ponosi koszty związane z niespodziewanym powrotem do pracy pracownika odwołanego z urlopu wypoczynkowego?

Prawa autorskie zastrzeżone dla RYCAK Kancelaria Prawa Pracy i HR

 

Zgodnie z art. 167 § 2 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Oznacza to, że pracownik nie ponosi wydatków związanych z niespodziewanym powrotem z urlopu do pracy. Nie powinien się więc on martwić o dodatkowe wydatki związane z niespodziewanym powrotem do pracy.

O jakich kosztach mowa? Chodzi tutaj o wydatki, których pracownik nie poniósłby, gdyby nie został odwołany z urlopu. Przykładowo, wcześniejszy powrót z urlopu może wymusić na nim i jego rodzinie dodatkowe koszty związane z rezerwacją nowych biletów, anulacją wcześniejszych rezerwacji czy zmianą planów podróży.

Nie wszystkie koszty są tu jednak uwzględniane. Obowiązek ten nie obejmuje korzyści finansowych, które pracownik miał uzyskać, wykonując np. podczas urlopu pracę na rzecz osoby trzeciej.

Celem zwrotu poniesionych kosztów, pracownik powinien udowodnić pracodawcy ich wysokość. Może posłużyć się tu wszelkimi dostępnymi środkami dowodowymi, takimi jak rachunki, potwierdzenia płatności, umowy czy dowody zakupu.

Przepis art. 167 § 2 k.p. stanowi więc swoisty ukłon w stronę pracowników i pragmatyczne rozwiązanie dla pracodawców.

Warto przy tym podnieść, że według stanowiska wyrażonego przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy w piśmie z dnia 29 września 2006 r. (PD2.2-415-35/06) pracodawca może zrekompensować pracownikowi odwołanie z urlopu wypłacając mu określone świadczenie pieniężne ponad kwotę rzeczywiście poniesionych przez pracownika wydatków, ale wszelkie kwoty otrzymane ponad koszty faktycznie poniesione będą stanowić dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu.

 

autorka odpowiedzi: dr Magdalena Rycak

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się