• dr ARTUR Rycak

  ponad 20 lat praktyki sądowej
  w prawie pracy, w tym 13 lat
  orzekania na stanowisku sędziego

 • dr Magdalena Rycak

  blisko 20 lat doświadczenia
  w prawie pracy

2017-10-23
Kategoria:   kategoria 1

Nikt nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji działalności związkowej 

Działacze związkowi inicjujący tworzenie związku zawodowego w zakładzie pracy narażają się na konflikty z pracodawcą, a nawet zwolnienie. Niekorzystne traktowanie związkowców nie powinno mieć miejsca. Mec. dr Magdalena Rycak wyjaśniała na antenie Polskiego Radia dlaczego w przypadku gdy dochodzi do zwolnienia działacza związkowego, sąd szczególnie bada przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy. Może okazać się, że przyczyna była nieprawdziwa.

Do sądów często trafiają sprawy związane z działalnością związkową. Potencjalnie założenie związku może skutkować konfliktem z pracodawcą, choć oczywiście nie powinno to mieć miejsca. Jest wiele przypadków gdy tylko pozorny jest powód rozwiązania umowy z działaczem np. w trybie art. 52 kp czyli dyscyplinarnie. Faktycznym uzasadnieniem jest natomiast działalność związkowa, co może wykazać postępowanie dowodowe. Takie zachowanie pracodawcy jest naganne i nie powinno mieć miejsca.  

Cały wywiad redaktor Anny Grabowskiej z dr Magdaleną Rycak w audycji "Jakim prawem" Polskiego Radia

EPR

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się