2017-09-18
Kategoria:   kategoria 1

W swoim komentarzu dla Serwisu Samorządowego PAP dr Magdalena Rycak podkreśla, że zgodnie z art. 22 i art. 23 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 902 z późn. zm.), szef jednostki samorządu terytorialnego nie ma możliwości przeniesienia pracownika gabinetu politycznego na inne stanowisko ponieważ pracownicy gabinetów nie pracują na stanowiskach urzędniczych. 

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk 247) zakłada usunięcie przepisów dotyczących gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym, przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miasta), starostach i marszałkach województwa oraz na szczeblu centralnym. Poprzez odpowiednie zmiany w ustawach o pracownikach samorządowych, o Radzie Ministrów oraz o pracownikach urzędów państwowych, istniejące gabinety polityczne stracą podstawę prawną swojego istnienia. Gabinety polityczne istniejące w dniu uchwalenia projektowanej regulacji ulegną rozwiązaniu z dniem wejścia w życie ustawy, wynika z uzasadnienia ustawy.

Aby pozostać w urzędzie, zwolnieni asystenci i doradcy musieliby przejść normalny tryb naboru na pracownika samorządowego na stanowisko urzędnicze. Jeśli nie, zwolnionym z mocy ustawy przysługują odprawy w wysokości jednej, dwóch lub trzech pensji, w zależności od stażu pracy w danej jednostce samorządu terytorialnego. 

EPR

 

 

 

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się