2017-08-30
Kategoria:   kategoria 1

Zgodnie z obecną treścią przepisów Kodeksu pracy dotyczących mobbingu (art. 943) pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu pracy skierowany do Sejmu przewiduje istotną zmianę powyższego przepisu polegającą na tym, że pracownik będzie mógł domagać się odszkodowania także w przypadku, gdy pracownik nie rozwiąże stosunku pracy, ale – na skutek stosowanych wobec niego działań mobbingowych – poniesie konkretną szkodę. 

Projekt przewiduje także inne zmiany takie jak: stworzenie otwartego katalogu przesłanek uzasadniających dyskryminację i dłuższy termin na wniosek o sprostowanie świadectwa pracy do 14 dni. Ponadto, objęcie szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy pracowników - innych członków najbliższej rodziny, korzystających z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, oraz przyznania im uprawnień analogicznych do przysługujących pracownicom oraz pracownikom - ojcom wychowującym dziecko, korzystającym z tych urlopów.

Więcej informacji oraz projekt dostępne są pod linkiem.

EPR

 

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się