• dr ARTUR Rycak

  ponad 20 lat praktyki sądowej
  w prawie pracy, w tym 13 lat
  orzekania na stanowisku sędziego

 • dr Magdalena Rycak

  blisko 20 lat doświadczenia
  w prawie pracy

2017-11-22
Kategoria:   kategoria 1

Pracodawco informuj pracownika o monitoringu - wywiad z mec. dr Magdaleną Rycak

Nowe technologie wyprzedziły praktykę i nie wprowadzono jak dotąd przepisów dotyczących monitorowania stanowisk pracy. Problem jest poważny ponieważ monitoring wizyjny jest stosowany w wielu zakładach pracy i to bardzo często bez wiedzy i zgody pracowników. Tymczasem jest to niedopuszczalne. Pracownik powinien być poinformowany o tym, że jest monitorowany - mówi mec. dr Magdalena Rycak w wywiadzie dla Polskiego Radia 24. Odpowiedniej treści regulacje powinny być zapisane w Regulaminie pracy.

Można zwrócić uwagę, że kilka lat temu dyskutowany był projekt założeń do ustawy o monitoringu wizyjnym, jednak wzbudził on wiele zastrzeżeń ponieważ pozwalał na monitoring stanowisk pracy bez zgody pracowników, a dane z monitoringu mogły być wykorzystywane nawet do optymalizacji pracy. Do dnia dzisiejszego ustawodawca nie stworzył odpowiednich regulacji choć z całą pewnością technologia monitoringu wizyjnego jest obecna w wielu zakładach pracy. Stąd pracodawca musi sam zadbać o wewnatrzzakładowe przepisy związane z monitoringiem na terenie zakładu pracy.    

EPR

 

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się