Szanowni Państwo,
Członkostwo w związkach zawodowych deklaruje obecnie zaledwie 6% dorosłych Polaków, co stanowu 13% ogółu badanych pracowników najemnych.
Większość związkowców należy do związków zawodowych wchodzących w skład dużych organizacji.
Blisko trzy czwarte (74%) pracujących, którzy deklarują przynależność do związków zawodowych, jest zatrudnione w instytucjach, urzędach lub zakładach całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych (w tym także w jednoosobowych spółkach skarbu państwa), a tylko 18% pracuje w firmach całkowicie prywatnych. (dane te pochodzą z badania CBOS Nr 138/2019).
Dla pracodawców, u których związki zawodowe działają, codziennością jest konieczność brania pod uwagę ich głosu w kwestiach pracowniczychm czy to doradczego, czy też nawet stanowczego.
Związkom zawodowym przysługuje szereg uprawnień, również informacyjnych. Zdarza się, że żądają od pracodawcy podania np. informacji o wysokości wynagrodzeń konkretnych pracowników.
Pracodawca ma też obowiązek zawiadomienia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia oraz rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.
O powyższych zagadnieniach w kontekście zasad ochrony danych osobowych rozmawiała r. pr. Magdalena Rycak z redaktorem Wojciechem Tumidalskim w TVRP - zapraszamy do obejrzenia rozmowy klikając w zdjęcie