• dr ARTUR Rycak

  ponad 20 lat praktyki sądowej
  w prawie pracy, w tym 13 lat
  orzekania na stanowisku sędziego

 • dr Magdalena Rycak

  blisko 20 lat doświadczenia
  w prawie pracy

2021-10-12
Kategoria:   kategoria 1

Szanowni Państwo, 

Członkostwo w związkach zawodowych deklaruje obecnie zaledwie 6% dorosłych Polaków, co stanowu 13% ogółu badanych pracowników najemnych.

Większość związkowców należy do związków zawodowych wchodzących w skład dużych organizacji.

Blisko trzy czwarte (74%) pracujących, którzy deklarują przynależność do związków zawodowych, jest zatrudnione w instytucjach, urzędach lub zakładach całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych (w tym także w jednoosobowych spółkach skarbu państwa), a tylko 18% pracuje w firmach całkowicie prywatnych. (dane te pochodzą z badania CBOS Nr 138/2019).

Dla pracodawców, u których związki zawodowe działają, codziennością jest konieczność brania pod uwagę ich głosu w kwestiach pracowniczychm czy to doradczego, czy też nawet stanowczego.

Związkom zawodowym przysługuje szereg uprawnień, również informacyjnych. Zdarza się, że żądają od pracodawcy podania np. informacji o wysokości wynagrodzeń konkretnych pracowników.

Pracodawca ma też obowiązek zawiadomienia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia oraz rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

O powyższych zagadnieniach w kontekście zasad ochrony danych osobowych rozmawiała r. pr. Magdalena Rycak z redaktorem Wojciechem Tumidalskim w TVRP - zapraszamy do obejrzenia rozmowy klikając w zdjęcie

 

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się