• dr ARTUR Rycak

    ponad 25 lat praktyki sądowej
    w prawie pracy, w tym 13 lat
    orzekania na stanowisku sędziego

  • dr Magdalena Rycak

    ponad 20 lat doświadczenia
    w prawie pracy

Zakaz konkurencji w trakcie stosunku pracy – podstawowe zagadnienia

Prawa autorskie zastrzeżone dla RYCAK Kancelaria Prawa Pracy i HR

 

Zasadniczo pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy.

Jeżeli pracodawca chciałby aby pracownik nie prowadził działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy czy też świadczył pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność warto zawrzeć umowę o zakazie konkurencji w trakcie stosunku pracy. Zakres działalności konkurencyjnej określa pracodawca. Umowę taką należy zawrzeć w odrębnej umowie od umowy o pracę. Wymaga ona, jak każda umowa, zgody pracownika. Umowę o zakazie konkurencji w trakcie stosunku pracy można zawrzeć równocześnie z zawieraniem umowy o pracę. Można również w trakcie stosunku pracy, o ile oczywiście pracownik się zgodzi.  Umowa o zakazie konkurencji w trakcie stosunku pracy powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Nie można jej zatem zawrzeć e-mailem czy wymieniając jedynie skany dokumentów.

Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy obowiązuje tylko przez okres zatrudnienia, tj. przez okres, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą. W przypadku gdy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę, zakaz konkurencji przestanie wiązać automatycznie.

Zakaz konkurencji w trakcie stosunku pracy jest bezpłatny. Oznacza to, że pracodawca nie musi z tego tytułu wypłacać pracownikowi żadnego odszkodowania, a pracownik nie może żądać wypłaty takiego odszkodowania.

Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w Kodeksie pracy (art. 114-127 Kodeksu pracy). To oznacza, że nie jest możliwe zastrzeżenie kary umownej za naruszenie zakazu konkurencji w trakcie stosunku pracy.

Na końcu warto zwrócić uwagę, że możliwa jest zmiana umowy (aneks) o zakazie konkurencji w trakcie stosunku pracy. Wymaga ona, jak każda umowa, zgody pracownika.

 

autorka odpowiedzi: apl. adw. Nina Bronisz

Korzystanie ze strony internetowej www.rycak.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się